למה התייקרו מחירי הפרגולות בשנת 2021

למה התייקרו מחירי הפרגולות? פרגולות הן אלמנט בנייה מיוחד, רב שימושי, אשר נפוץ מאוד בארץ. בשנת 2021 שוק הפרגולות חווה עליית מחירים משמעותית ונמשכת. מה גרם לכך? אם הניחוש שלכם הוא "קורונה", אז אתם בכיוון הנכון, אבל למה בעצם? הרי משברים כאלה ואחרים, יש בארץ ובעולם תמיד. מגוון תמורות קטנות בשוק חומרי הגלם, שינויים בביקוש ובהיצע וכדומה. מה השתנה הפעם? בואו נראה, כיצד המצב המיוחד הזה נוצר.  

חומרי גלם לתעשייה התייקרו משמעותית מתחילת 2021

לפי נתוני מדד תשומות הבנייה שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. זאת, כולל עץ, אלומיניום וברזל. עוד לפני כן, ברבעון האחרון של שנת 2020, נראתה עלייה של 9.4% במחיר האלומיניום (על פי גלובס). לרוב, שלד הפרגולה מבוסס על עץ או על אלומיניום, כך שעליות מחיר אלה השליכו גם על מחיריהן.

ישנם אמנם חומרי גלם נוספים עבור פרגולות, בעיקר ברזל ופלסטיק, אך השימוש בהם פחות נפוץ. להשלמת התמונה, נציין כי מחיר הנחושת כמעט והוכפל בתוך שנה! נתון זה משמעותי במיוחד, מאחר שנחושת נחשבת כסוג של אינדיקאטור למצב שוק המתכות, לאור היותה מאוד רב שימושית.  

המגמות שברקע

ברקע להתייקרויות, היו התמורות והמשברים השונים שהתפתחו סביב מגפת הקורונה. זאת, כולל: 

האטת ייצור – האטת ייצור חומרי גלם לענף ייצור הפרגולות, עקב השבתת מפעלים בחו"ל.

שיבושים בהובלה – ייצור ומשלוח בינלאומי של חומרי גלם כמו אלומיניום ועץ, כרוך בתהליכים מורכבים למדי ורגיש למגוון השפעות מיוחדות. מדגימה זו עוד אחת מהשלכות משבר הקורונה: כאשר בוטלו במפתיע משלוחי מוצרים למדינות מסוימות (עקב מצב הקורונה בהן), הדבר שיבש מערכות רבות שהיו עד כה באיזון לוגיסטי וכלכלי. עודף קונטיינרים ריקים ללא דורש, התחלף עם חזרת המסחר באותם מקומות לזינוק מהיר בביקוש וכתוצאה מכך, עליה בתשלום שדורשים עבורם. על פי נתונים מהשטח שסיפקה חברת Edge Worldwide, מדובר בשינוי עלויות שנע במקרים מסוימים מ-$2,000 לקונטיינר ל-$12,000 לקונטיינר! ברור כי שינויים כל כך יוצאי דופן ודרמטיים, משפיעים על כל שרשרת האספקה ועל המחירים ללקוחות הסופיים. כמו כן, ממצבים של תנועה חלשה מאוד בנמלים, עברנו ל"פקקי תנועה" מעכבים. נתיבי משלוח ימיים שונו ואיתם הוסיפו והשתנו תעריפים ועלויות שונות. 

ביקוש גדל – בהמשך, נראו זמנים של התאוששות מסוימת וגידול בביקוש. זאת, בין השאר עבור השוק הענק של סין. כמה ענק? בואו נאמר שלא מדובר בשניים סינים עם מפעל גדול, אלא על קצת יותר. למעשה, כלכלת סין נחשבת לשנייה בגודלה בעולם. גדולה ממנה היא רק כלכלת ארה"ב. האפקט הכללי של עליית הביקוש הזו, הוא עליית מחירים. 

מה ניתן לעשות בנוגע להתייקרות מחירי הפרגולות?

התייקרויות חומרי הגלם לפרגולות, מייקרות כמובן גם את המוצר הסופי. מאחר שההתייקרויות הן משמעותיות, הצרכן הממוצע באופן טבעי ייקח אותן בחשבון וישאל את עצמו, מה ניתן לעשות בנידון?

לבחור חומרים בתשומת לב – מי שמעוניין לרכוש פרגולה, יכול כיום לשים לב יותר, להבדלי המחיר בין סוגי חומרי הגלם השונים לפרגולות. למשל לקחת בחשבון, שמחירי פרגולות אלומיניום הם בדרך כלל יותר זולים. לעומת פרגולות עץ שמביאות איכות ואומנות. מבין סוגי העצים, יש כאלה שמשלבים מחיר נוח עם יתרונות רבים נוספים, דוגמת עץ אורן. 

להמתין לירידת מחירים? – פרגולה היא מוצר בנייה שעומד בפני עצמו. הוא פחות תלוי בשלבי בנייה של אלמנטים אחרים במבנה. כך שאפשר לדחות את הרכישה, לזמן יותר נוח מבחינת המחירים. מתי יהיה זמן כזה, זו כבר שאלה אחרת. אם כי ברור, שמחירים לא יכולים כל הזמן רק לעלות. 

לקנות משומש? – לרוב, חבל בטווח מחירים כזה להתפשר על מוצר משומש. מה גם, שפרגולה חדשה מותאמת בדיוק לצרכים שלכם, מבחינת מידות, חומרים ועוד. 

כמה מילים על ROI

הפופולאריות הגדולה של הפרגולות, נובעת בין השאר מהיחס המצוין בין העלות הנמוכה יחסית שלהן, לבין התועלת הגבוהה והמגוונת שהן מספקות. מדובר במוצר מינימליסטי מאוד מבחינת המבנה, כך שהיקף חומרי הגלם שנדרש עבורו קטן יחסית לנפח. הוספת פרגולה משביחה את הנכס, מאפשרת שימוש נוח במקום שבו היא מותקנת בטווח רחב יותר של מצבי מזג אוויר, משפרת פרטיות ומספקת אפקט ויזואלי חיובי גדול באופן מהיר.

הפרגולה גם משתלבת באופן גמיש עם מגוון דרישות ואלמנטים אחרים, כמו הוספת תאורה או צמחים מטפסים. היא עמידה לאורך זמן והתחזוקה השוטפת שלה קלה יחסית. בסך הכול – זה שווה את ההשקעה. כלומר, החזר ההשקעה (Return On Investment או ROI) שלה טוב מאוד. למתלבטים ברכישה עקב עליות המחירים, כדאי לקחת זאת בחשבון. 

במבט לעתיד

ככל שרואים התאוששות ממשבר מהקורונה, כך מתאושש גם שוק הפרגולות, כחלק מהתאוששות המשק הישראלי בכלל. כדאי לקחת בחשבון, שמחירי חומרי גלם אמנם כבר עלו, אבל הם עלולים לעלות שוב. זאת, דווקא בגלל הצפי לצמיחה בביקוש, למוצרים שמבוססים על חומרי הגלם השונים. 

לסיכום למה התייקרו מחירי הפרגולות

למה התייקרו מחירי הפרגולות? מומלץ לזכור, שכלכלה עולמית היא לא מדע מדויק ובוודאי לא נושא שקל לבצע בו תחזיות. מחד, ישנה מורכבות עצומה של התמונה בה מדובר ומאידך, צצות במוקדם או במאוחר הפתעות. חלקן במקביל.

ובואו לא נשכח את אחת מהן, שראינו רק לאחרונה. קורונה קראו לה. זוכרים? סביר שנראה דפוסי התאוששות שונים מהקורונה במדינות שונות, שינויים ביחס בין שערי מטבעות שונים שרלוונטיים לשרשרת האספקה של חומרי גלם אלה, השפעות הזמן שלוקח להיצע להגיב לשינויים בביקוש (הביקוש מטבעו נוטה להשתנות במהירות רבה יותר), חוזי רכישה שנחתמו זמן רב מראש ועוד. בשורה התחתונה, כפי שאומרים בחיוך אך גם ברצינות, לא קל לעשות תחזיות ובמיוחד לגבי העתיד. 

אהבתם? שתפו עם החברים

סגירת פרגולה
פרגולות עץ
עץ ופלא

האם פרגולה חייבת בארנונה?

רגע לפני שאתם בונים פרגולה בחצר – בדקתם האם פרגולה חייבת בארנונה? עד לפני כמה שנים, בניה של פרגולה בחצר הייתה כרוכה בהתנהלות ביורוקרטית מכבידה

Scroll to Top
שניקח מידות?
כדי שתוכלו לקבל מאיתנו הצעת מחיר במיוחד עבורכם, אנו נצטרך שתמלאו את הטופס הזה במלואו.
כתובת מגורים
פרטים אישיים
דילוג לתוכן